Комп'ютерна залежність

«Про небезпеку комп'ютерної техніки для фізичного і психічного здоров'я дітей»

Безконтрольне, ненормований використання дітьми комп'ютера і, з його допомогою, комп'ютерних ігор і глобальної комп'ютерної мережі Інтернет може привести до наступних негативних наслідків:

розвиток Інтернет - залежності;

розвиток ігрової залежності (ігроманії).

Класифікація Інтернет - залежності

1. Нав'язливий веб-серфінг (нескінченні подорожі по мережі, пошук інформації).

2. Пристрасть до віртуального спілкування та віртуальних знайомств (великі об'єми листування, участь в чатах, веб-форумах, надмірність знайомих і друзів в Мережі).

3. Ігрова залежність (нав'язливе захоплення мережевими комп'ютерними іграми).

4. Нав'язлива фінансова потреба (азартні ігри в Мережі, непотрібні покупки в Інтернет - магазинах або постійні участі в Інтернет - аукціонах).

5. Кіберсексуальна залежність (нав'язливий потяг до відвідування сайтів відповідної спрямованості, пошук однодумців).

Критерії, за якими можна судити про Інтернет - залежності

1. Нав'язливе бажання перевірити свій e-mail.

2. Постійне очікування наступного виходу в мережу.

3. Скорочення часу на прийом їжі на роботі і удома, їжа перед монітором.

4. Вхід в Інтернет в процесі не пов'язаної з ним роботи.

5. Скарги оточуючих на те, що ви проводите дуже багато часу в Інтернеті.

6. Більш часта комунікація з людьми on-line, ніж при особистій зустрічі.

7. Ігнорування домашніх обов'язків, навчання або стану свого здоров'я.

8. Неможливість скоротити час перебування в Інтернеті.

9. Вхід в Інтернет з метою піти від проблем чи заглушити почуття безпорадності, провини, тривоги або пригніченості.

10. «Таємне» входження в Інтернет в момент відсутності батьків або інших членів сім'ї.

РЕАЛЬНІ НЕБЕЗПЕКИ ВІРТУАЛЬНОГО СВІТУ

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ, САЙТИ ЗНАЙОМСТВ ТА

ІНТЕРНЕТ-СПІЛКУВАННЯ

Соціальні мережі сьогодні – найпопулярніші інтернет-ресурси. Відсутність сторінки у соціальній мережі вже швидше виняток. Їхню шалену популярність цілком можна пояснити – соціальні мережі стали чудовим і зручним засобом зв’язку і не тільки: тут можна отримати доступ до величезної колекції музики, фільмів, книжок, ігор, корисних і не дуже додатків; знайти групи за інтересами, прочитати свіжі новини і багато іншого. Таким чином, соціальні мережі сьогодні формують повноцінне віртуальне середовище проживання.

Здавалося б, що ж тут небезпечного для дітей?

Особливості онлайн-спілкування

Річ у тім, що онлайн-спілкування суттєво відрізняється за своєю природою від «живого» спілкування. Тут геть інші норми й правила поведінки, інші етичні стандарти. Тут немає обміну «живою» енергією між співбесідниками, немає жестів і міміки (навряд чи хтось серйозно вважає, що смайлик може виразити ту саму гаму почуттів, що й людське обличчя), немає інтонації в голосі, немає, образно кажучи, флюїдів, атмосфери спілкування. У віртуальному спілкуванні не працює найважливіший механізм – емпатія, вроджена здатність відчувати те, що відчуває співбесідник, активно співпереживати.

Агресивну антикультуру пропагує славнозвісний «тролінг» – навмисна хамовита, провокаційна, образлива поведінка в інтернет-дискусії. Мета троля – довести співбесідника до сказу, розпалювання чвар, провокування взаємних образ тощо. Бути тролем у певному інтернет середовищі вважають почесним. Віртуальна анонімність викликає ефект «онлайн-розгальмування» – люди дозволяють собі в інтернеті таку поведінку, такі висловлювання, які ніколи б не дозволили в реальному світі.

Знайомства

Знайомляться сьогодні не тільки на спеціальних сайтах, а й у соціальних мережах. До речі, кілька слів про сайти знайомств. Наше тверде переконання – дітям там робити нічого, про що самі сайти чесно попереджають. Величезна кількість реклами послуг – ось що потужним потоком поллється на підлітка. За даними певних досліджень, половина дітей постійно знайомляться в інтернеті з новими людьми. 40% зізнаються, що зустрічалися з інтернет-знайомими у житті. Однак серед цих знайомих може опинитися хто завгодно – від однолітка, який має схожі захоплення, до злочинця. Довірливістю дитини цілком може скористатися шахрай. Знайомства в інтернеті, очевидно, відносяться до тих речей, які батьки просто зобов’язані контролювати заради безпеки дитини, у тому числі й фізичної.

Особисті дані

Багато дітей викладають у вільному доступі свої особисті дані – телефон, номер школи, адресу проживання, місця, де полюбляють бувати, особисті фотографії тощо. Цим цілком можуть скористатися зловмисники. Наскільки це небезпечно – вирішувати вам. Ми тільки звертаємо вашу увагу на цю проблему.

Викривлена соціалізація

Основна небезпека соціальних мереж полягає, на диво, у недосконалості реального світу. За умов, коли секції і гуртки для дітей або зникли, або стали недоступними незаможним батькам, дітям гостро бракує соціалізації. Не формуються життєво необхідні навички праці у колективі, спільної творчості, підлітки не вчаться добровільно брати на себе відповідальність. Цю прогалину заповнює інтернет-соціалізація. Але прищеплює вона у більшості випадків украй потворні соціальні навички. Якщо підліток більше спілкується в інтернеті, ніж «наживо», то він неминуче опановуватиме норми сааме онлайн-спілкування й обов’язково застосовуватиме ці норми у житті. Картина, коли підліток пишається не власними успіхами у навчанні чи секції, а тим, що він успішний троль – страшна, зловісна картина.

Кiлькiсть переглядiв: 418